Automatyka redukująca zużycie ciepła

automatykaNa rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań technicznych pozwalających kontrolować i zmniejszać zużycie energii i gazu. Te rozwiązania stają się coraz tańsze i coraz łatwiejsze do korzystania. Pozwala to na samodzielną instalację i konfigurację bez specjalistycznej wiedzy. Co nie bez znaczenia, instalacja najczęściej wykorzystuje sieć bezprzewodową, bez konieczności instalowania okablowania i związanych z tym prac budowlanych. Aby wyszukać urządzenia wystarczy przeszukać dedykowane serwisy i sklepy internetowe lub popularne portale aukcyjne.

Popularne systemy automatyki domowej/budynkowej

Wśród najbardziej popularnych systemów możemy wyróżnić:

tuya smart life logoTuya – Smart Life: System działający całkowicie w chmurze, wymaga połączenia bezprzewodowych urządzeń WiFi oraz Zigbee (z wykorzystaniem bramki Zigbee – niewielkiego urządzenia podłączanego do sieci WiFi). Urządzenia sparowane z chmurą Tuya dostępne są w przyjaznej aplikacji Tuya, lub bliźniaczej Smart Life.


home assistant logoHome Assistant: System bardziej rozbudowany od Tuya Smart Life. Może działać bez korzystania z chmury – lokalnie, ale wymaga to zastosowania serwera/terminala – komputera, który będzie na stałe podłączony. Potrzeby systemu nie wymagające, a na rynku dostępne są stosunkowo tanie komputery typu Raspberry Pi, Dell Wyse, HP np. T620,


supla logoSupla: System działający w chmurze szybko rozwijający się w Polsce. Dostępnych jest coraz więcej obsługiwanych urządzeń, głównie firmy Zamel. Z uwagi na duże zainteresowanie pojawiają się także urządzenia innych firm z wgranym oprogramowaniem zgodnym z systemem supla.


fibaro logoFibaro: Rozbudowany system działający na własnych centralach i z wieloma dedykowanymi urządzeniami. Od czasu przejęcia firmy Fibaro przez firmę Nice wprowadzana jest możliwość obsługi urządzeń Nice (rolety i bramy) bezpośrednio przez centralę Fibaro, póki co w centralce Yubii. Nie ma wtedy konieczności stosowania dodatkowych urządzeń dla sprzętu sterowanego radiowo.


Oraz:

somfy logonetatmo logoblebox logo

Zastosowania automatyki budynkowej

Automatyka pozwala monitorować i sterować urządzeniami, aby ich działanie było efektywne. Najczęściej ustalamy reguły / schematy działania definiujące potrzeby użytkowników, do których mają dostosowywać się urządzenia.

Energia elektryczna

gniazdo tuyaDostępne są urządzenia, które pozwalają na pomiar zużycia prądu oraz załączanie i wyłączanie urządzeń. Do dyspozycji są urządzenia które umieszczamy w gniazdku i do nich podłączamy wtyczki, dostępne są przełączniki montowane w puszkach elektrycznych oraz na niezależnych obwodach elektrycznych. Dostępne są liczniki energii montowane w rozdzielniach elektrycznych komunikujące się z wybranym systemem. Stosując reguły automatyki możemy ustalić, że dane urządzenia włączają się lub wyłączają w określonych okolicznościach. Dzięki temu możemy wyeliminować zużycie prądu w czasie, kiedy nikt z urządzenia / oświetlenia nie korzysta. Do automatyki redukującej zużycie prądu pomocne będą czujniki ruchu/obecności.

Ogrzewanie

głowica tuyaWraz ze wzrostem cen gazu rośnie zainteresowanie redukcji jego zużycia. Zwykłe głowice termostatyczne już nie dają pełnej kontroli, dostępnej dzięki nowoczesnym urządzeniom sterującym. Dzięki nim, poza ustawieniem poziomu temperatury, możemy ustalić schematy, kiedy chcemy mieć cieplej, a kiedy wystarczy temperatura bazowa. Najprostszym przykładem jest ustalenie innej temperatury w nocy i w dzień, a w dzień inaczej, kiedy jesteśmy w budynku i inaczej kiedy nas nie ma. Te działania spowodują, że zredukujemy straty wynikające z nadmiarowego grzania w czasie, kiedy nie ma takiej potrzeby.

Fotowoltaika

Z automatyką budynkową można także zintegrować instalację fotowoltaiczną i załączać urządzenia elektryczne w czasie, kiedy mamy nadwyżkę energii produkowanej nad zużywaną. Może to być na przykład uruchomienie grzałki w zasobniku ciepłej wody, bądź klimatyzator.

Wpływ automatyki budynkowej na charakterystykę energetyczną budynku

Wiedząc, że w budynku stosuje się automatykę regulującą pracą ogrzewania lub oświetlenia można przyjąć bardziej korzystne poziomy sprawności instalacji i w rezultacie uzyskać niższe zapotrzebowanie na energię końcową oraz na energię pierwotną.

Więcej w artykule Analiza możliwości wykorzystania urządzeń, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach.

banerdecob