Kredyty ekologiczne – porównanie wymagań EP

kredyty ekologiczne logoZ uwagi na fakt, że na rynku dostępnych jest kilka kredytów preferencyjnych dla budynków energooszczędnych, postanowiliśmy porównać ich wymagania w zakresie efektywności energetycznej. Dostępne kredyty ekologiczne posługują się różnymi współczynnikami w wymogach, także podjęliśmy próbę znalezienia wspólnego mianownika. Dzięki temu można pokazać jaki poziom zapotrzebowania na energię jest faktycznie wymagany w poszczególnych bankach.

Aby sprowadzić wskaźniki do jednego mianownika zastosowano model energetyczny przykładowego domu jednorodzinnego o powierzchni 125 m2, zaprojektowanego wg aktualnych wymagań, z kotłem gazowym kondensacyjnym i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Nie uwzględniono paneli fotowoltaicznych, kolektorów solarnych i pompy ciepła, które istotnie wpłynęły by na wyniki.

Na zielono podświetlono współczynniki wskazane przez banki, pozostałe dane zostały oszacowane na podstawie modelu energetycznego.

Porównanie Kredytów Ekologicznych

Bank EUH EUW EP
BNP Paribas
Zielona Hipoteka
6 24 50
BOŚ Bank
Ekologiczny Kredyt Hipoteczny
16 24 65
Bank BPS
Kredyt Mój Dom
Bonus EKO
40 24 98
Credit Agricole
Zielony DOM
40 65
ING Bank Śląski
Ekokredyt Hipoteczny
40 24 98
PKO BP
Własny Kąt Hipoteczny
19 24 70

Objaśnienia do tabeli:

  1. EUH to jednostkowe (na m2) zapotrzebowanie na Energię Użytkową do ogrzewania i wentylacji, gwarantujące utrzymanie komfortu termicznego w pomieszczeniach budynku. Zależy w głównej mierze od termoizolacji oraz systemu wentylacji i poziomu odzysku ciepła z wentylacji.
  2. EUW to jednostkowe (na m2) zapotrzebowanie na Energię Użytkową do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
  3. EP to jednostkowe (na m2) zapotrzebowanie na Energię Pierwotną do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej i ew. klimatyzacji. Uwzględnia straty ciepła podczas magazynowania i transportowania ciepła, energię pomp i wentylatorów obsługujących systemy ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody oraz ew. klimatyzacji. Uwzględnia także wpływ użytych paliw / energii na środowisko. To końcowy wynik obliczeń charakterystyki energetycznej.

Na podstawie zestawienia i wykresu można wyciągnąć wniosek, że kredyty ekologiczne operujące wskaźnikami wyglądającymi na bardziej rygorystyczne, w rzeczywistości okazują się mniej wymagające.

Aby rozwinąć wiedzę na temat współczynników zapotrzebowania na energię, polecamy udział w kursie online Podstawy Charakterystyki Energetycznej – Kurs ekspresowy.

banerdecob