Aktualizacja charakterystyki energetycznej na zakończenie budowy

aktualizacja charakterystyki energetycznejInspektoraty nadzoru budowlanego coraz częściej domagają się zaktualizowanej charakterystyki energetycznej przy zakończeniu budowy. Problem dotyka głównie w sytuacji, kiedy zmieniono źródło ciepła. Nawet w sytuacji, kiedy zmieniono źródło ciepła na bardziej ekologicznie i domyślnie wynik EP w charakterystyce będzie korzystniejszy.

Jednak nie tylko źródło ciepła ma wpływ na zmianę charakterystyki. Równie istotna może być zmiana systemu wentylacji pomiędzy mechaniczną a grawitacyjną lub wprowadzenie instalacji klimatyzacji.

Zmiana parametrów przegród budowlanych w zakresie grubości lub parametrów, głównie izolacji oraz powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze także będzie miała znaczenie.

Na podstawie takich zmian, projektant i kierownictwo budowy powinni zwrócić uwagę na ich wpływ na charakterystykę energetyczną i powinna zostać przeprowadzona aktualizacja dokumentu. Tą aktualizację najczęściej będzie przeprowadzał autor projektowanej charakterystyki, który dysponuje obliczeniami bazowymi, z których może w dużym zakresie skorzystać. przy obliczeniach, Dla poszerzenia wiedzy proponujemy udział w kursie dla architektów Projektowanie z Uwzględnieniem Charakterystyki Energetycznej lub kursie dla nadzoru inwestorskiego i kierownictwa budowy Kontrola Budowy w Zakresie Charakterystyki Energetycznej Budynku.

Jeżeli w aktualizacji stwierdzono przekroczenie wskaźnika EP w wybudowanym budynku, należy wykonać rzetelny model energetyczny i znaleźć optymalne modyfikacje, które możliwie niewielkim staraniem spowodują jak największą redukcję EP. Więcej na ten temat działań w przypadku przekroczenia współczynnika EP przeczytasz w artykule Przekroczenie EP na świadectwie energetycznym.

banerdecob